Product Code: 251-6319-517
Features:
An all-new Classic "C"-shaped maple neck offers a more comfortable playing feel for improved playability and performance, and is topped with a 12"-radius laurel fingerboard.
It's the sound of honor itself - play proud.
Specs:
Model Number
Series
Electromatic®
Color
Walnut Stain
Number of Strings
12
Orientation
Right-Hand
Build
Hollow Body
Cutaway
Double Cutaway
Body Finish
Gloss
Body Shape
Electromatic® Hollow Body
Body Material
Laminated Maple
Bracing
Trestle Block
Body Binding
White with B/W/B Purfling
Body Back
Arched Laminated Maple
Body Top
Arched Laminated Maple
Body Depth
2.25" (57 mm)
Strap Buttons
Gretsch® Knurled Strap Retainer Knobs
Neck Material
Maple
Neck Construction
Set-Neck
Neck Finish
Gloss
Neck Shape
Classic "C"
Neck Binding
White
Scale Length
24.72" (628 mm)
Fingerboard Radius
12" (305 mm)
Fingerboard Material
Laurel
Number of Frets
22
Fret Size
Medium Jumbo
Nut Material
Graph Tech NuBone
Nut Width
1.77" (45 mm)