FENDER - CD-60SCE DREADNOUGHT - 12-STRING - NATURAL
Double-tap and hold to zoom.
Mouse over the image to zoom.
Product Code: 097-0193-021
FEATURES
Single-cutaway 12-string dreadnought body style
Fishman® Classic Design pickup/preamp
Solid spruce top with scalloped "X"-bracing
Mahogany back and sides
Easy-to-play neck with rolled fingerboard edges
SOLID SPRUCE TOP
SOLID SPRUCE TOP
EASY-TO-PLAY NECK
EASY-TO-PLAY NECK
FISHMAN® PREAMP AND TUNER
FISHMAN® PREAMP AND TUNER
BODY
Body Back
Mahogany
Body Sides
Mahogany
Body Top
Solid Spruce
Body Finish
Gloss
Body Shape
Dreadnought 12-String
Body Binding
Multiple
Bracing
Quartersawn Scalloped "X"
Rosette
CD Series Pearloid
NECK
Neck Material
Neck Binding
1-Ply Black
Neck Finish
Gloss Urethane
Neck Shape
Fender® 'Easy-to-Play' shape with rolled fretboard edges
Scale Length
25.3" (643 mm)
Fingerboard Material
Walnut
Fingerboard Radius
12" (305 mm)
Number of Frets
20
Fret Size
Vintage
Nut Material
Crème Plastic
Nut Width
1.77" (45 mm)
Position Inlays
3mm Pearloid Dot