Product Code: 251-6319-593
Features:
An all-new Classic "C"-shaped maple neck offers a more comfortable playing feel for improved playability and performance, and is topped with a 12"-radius laurel fingerboard.
It's the sound of honor itself - play proud.
Specs:
Model Number
Series
Electromatic®
Color
Single Barrel Burst
Number of Strings
12
Orientation
Right-Hand
Build
Hollow Body
Cutaway
Double Cutaway
Body Finish
Gloss
Body Shape
Electromatic® Hollow Body
Body Material
Laminated Maple
Bracing
Trestle Block
Body Binding
White with B/W/B Purfling
Body Back
Arched Laminated Maple
Body Top
Arched Laminated Maple
Body Depth
2.25" (57 mm)
Strap Buttons
Gretsch® Knurled Strap Retainer Knobs
Neck Material
Maple
Neck Construction
Set-Neck
Neck Finish
Gloss
Neck Shape
Classic "C"
Neck Binding
White
Scale Length
24.72" (628 mm)
Fingerboard Radius
12" (305 mm)
Fingerboard Material
Laurel
Number of Frets
22
Fret Size
Medium Jumbo
Nut Material
Graph Tech NuBone
Nut Width
1.77" (45 mm)
Position Inlays
Pearloid Hump Block
Side Dots
Black
Headstock Binding
White
Bridge
Adjusto-Matic™ with Secured Laurel Base
Hardware Finish
Gold
Tailpiece
Gretsch® G-Cutout Tailpiece
Tuning Machines
Die-Cast Sealed
Pickguard
Gold Plexi with Black Gretsch® and Electromatic® Logos
Control Knobs
G-Arrow
Bridge Pickup
FT-5E Filter’Tron™
Neck Pickup
FT-5E Filter’Tron™
Pickup Color
Gold
Controls
Volume 1. (Neck Pickup),
Volume 2. (Bridge Pickup),
Master Volume with Treble Bleed, Master Tone
Pickup Switching
3-Position Toggle:
Position 1. Bridge Pickup,
Position 2. Bridge And Neck Pickups,
Position 3. Neck Pickup
Pickup Configuration
Filter'Tron™ / Filter'Tron™
Features:
Specs:
Model Number
Series
Electromatic®
Color
Single Barrel Burst
Number of Strings
12
Orientation
Right-Hand
Build
Hollow Body
Cutaway
Double Cutaway
Body Finish
Body Shape
Electromatic® Hollow Body
Body Material
Laminated Maple
Bracing
Trestle Block
Body Binding
White with B/W/B Purfling
Body Back
Body Top
Body Depth
2.25" (57 mm)
Strap Buttons
Neck Material
Maple
Neck Construction
Set-Neck
Neck Finish
Neck Shape
Classic "C"
Neck Binding
Scale Length
24.72" (628 mm)
Fingerboard Radius
12" (305 mm)
Fingerboard Material
Laurel
Number of Frets
22
Fret Size
Medium Jumbo
Nut Material
Graph Tech NuBone
Nut Width
1.77" (45 mm)