GIBSON - FA5.CO.J10 - Falcon 5 - combo guitar amp - 5 watts - 1X10
Double-tap and hold to zoom.
Mouse over the image to zoom.
Product Code: FA5.CO.J10
Vintage Tone… Reimagined!
Players in the know have long understood that one of the secrets to great overdriven tone is power amp overdrive, and lower-powered amps are key to turning up and achieving that cranked power amp sound without overwhelming volume levels. The Gibson Falcon 5 1x10 Combo is ideal for those demanding touch-sensitive, nuanced response at the low end of the gain and power spectrum, with a harmonically rich blend of vintage power-amp overdrive when turned up. All this vintage-flavored magic is brought to life via the unique mid-enhanced voice from a 10” Jensen® Blackbird 40 Alnico speaker, which perfectly complements the volume range and single-ended Class A power section. The power section is enhanced with a built-in Power Attenuator, allowing players to choose between Full and Low power settings, providing even more ways to transition in and out of clip seamlessly and musically and making the Falcon 5 an ideal amp for intimate gigs, home practice, and recording purposes. With its modern refinements, high-end performance, and boutique construction, the Falcon 5 is a vintage amp dream delivered with a sturdy, consistent modern design ethos.
Handcrafted in Petaluma, California
All-Tube Amplifier: 1x 6V6 (or 6L6) Power Tube / 3x 12AX7 Preamp Tubes
Single-Ended, Pure Class A Power
Cathode Biased, Maintenance-Free
All-Tube Spring Reverb
Monitor (Slave) DI Output – Fixed Attenuated from the Speaker Output
Polished Stainless Steel Control Faceplate
Aluminum Chassis
Slip Cover Included
10” Jensen Blackbird 40 Alnico Speaker
Wattage
Channels & Modes
1 Channel / 2 Modes (Normal or Low)
Channels/Inputs
Normal & Low Inputs - NORMAL = Clean to Overdrive, LOW = Cleaner
Mode Voicings styles
Single Channel with two Inputs: Normal Input = Clean to Overdrive Low Input = Cleaner
Graphic Eq Reverb Fx Solo
Reverb
Speakers Impedance
1 - 10" 8 Ohm Jensen Blackbird ALNICO 40 / Total Load = 8 Ohms
Weight
26 lbs. (11.79 kg.)
Dimensions
16 1/8” (40.96 cm) H x 16” (40.64 cm) W x 8 7/8” (22.54 cm) D (Height measurement includes rubber feet and the top of the handle in its flat position)
13% discount